Történelmi tabló
Nagykanizsa
Vár út 9.
Vár út 9.
A helyi gépgyár főbejáratától jobbra található a nagyméretü mozaik,egy irodaépület nyugati falán.
Nem köztéri:Egyéb intézmény területe
Jakabfi Zoltán
Történelmi tabló - Nagykanizsáról 60m²-es mozaik kép a gépgyár épületének falán Felső részen a vár távlati sémája, alatta szellemkép-szerűen római és tatár csatajelenetek nyitják a sort, aztán a török kort idéző jelenetek következnek. Hódítás, becsvágy csap össze az önmagát védő tudatos akarattal. A múlt képei az 1848-as pirossapkásokkal fejeződnek be. A viharos múlt talaján épült gyár dolgozói, a maguk módjón, kemény munkával küzdenek a megélhetésért. Szerelő, hegesztő, tervező figura példázza a jelent és a jövőt. Mindez a gyerekért, családért, otthonért van, amit a hármas figura ábrázol, kiemelkedve a többi közül. 210 000 db, 62 féle színü mozaik lapocskákból álló kép 3 évig, minden estés munkával készült, 50x50 cm-es mező méretekben, Tóth István segítségével. Bálits Kálmán sokoldalú művész volt. Akvarellek, domborművek, szobrok, kisplasztikák őrzik munkásságát. A város büszke lehetne rá, de a mai napig adós az elismeréssel. Az idézet a Nagykanizsa 7 csodája lapból van.Itt figyeltem fel a műalkotásra,amit ugyan valamikor a 90-es évek elején láttam,de megfeletkeztem róla.A fotózáshoz az engedély megszerzése nem volt egyszerű feladat,mert az üzem területén fényképezni tilos.Végül sikerült vezérigazgató helyettesi engedélyt.és időpontot kapnom a képek elkészítésére.Csak kisérővel fotózhattam és a gyár pontos nevének közlését is megtiltották.Igy sajnos nem a legjobb fényviszonyok melett,és nem a legjobb szögböl készültek a képek,csak úgy kutyafuttábol,de a reméltnél több, 6 műalkotást sikerült megörökíteni. 2010.05.06. 06:19
További linkek
Nagykanizsa 7 csodájaSzapet
"Bálits Kálmán egyik legnagyobb szabású műve azonban - még ha elsősorban festőnek is tekintjük - a Történelmi tabló. 2023.09.15. 12:32
Saját bevallása szerint tízéves kora óta készült a mozaikra. „Nem pénzért és nem a saját dicsőségemre csináltam. E sokat szenvedett, sok győzelmet megért város tiszteletére” - mondta.
Kállai Sándor, a gyár akkori igazgatója beszereztette a szükséges anyagokat, fedezte ennek költségeit, helyet biztosított a kompozíció elkészítéséhez. A tervek 1969 nyarán már megvoltak, s Kálmán három évig dolgozott rajta - társadalmi munkában. Kitartó segítője a „mindenestés” tevékenységben Tóth István esztergályos volt. A 60 m2-es mozaikkép - amely ma is a DKG épületének falán látható - 210 ezer darab, 62-féle színű mozaiklapocskákból áll - 50x50 cm-es mezőméretekben.
Az alkotó így szólt a mű témájáról: „Képszerűen akartam kifejezni a kanizsai vár történelmi szerepét, elődeink gigászi küzdelmeit ebben a térségben. Ízelítőt adni, hogy milyen helyen él a gyárunk és dolgozik bent a ma embere a holnapért.” Ennek megfelelően készült el a tabló.
A mű felső részén a vár távlati sémája látható, amelyet egy 1690-ben, Lipót császár által kiadott emlékérem hátoldaláról rajzolt át a szerző. Alatta - szellemképszerüen - római és tatár csatajelenetek nyitják a sort, aztán a törökkort idéző képek következnek. Az aranymezőben ábrázolt történelmi pillanatok nemcsak lovasokat, katonákat örökítenek meg, hanem a nők, asszonyok áldozatkészségét is. Az újabb kort, az 1848-as szabadságharcot a vörössipkások testesítik meg. A záró múltidéző képek arra is utalnak, hogy a történelmi múlt talaján felépült gyár dolgozói ugyanúgy megküzdenek jelenükért, jövőjükért - kemény fizikai munkával -, mint elődeik. A tabló alsó részén szerelő, hegesztő, tervező alak példázza ezt.
És felmerül a kérdés: miért volt mindez, és miért van a gigászi küzdelem? Kálmán megfogalmazása szerint: „...talán a családért, az otthonért, a gyermekért, az utódokért, amit a hármas figura ábrázol: anya, apa és gyermek szivárvány mezőben.”
A mozaikot 1972. november 5-én avatták fel. A gyár dolgozói ma is nap mint nap láthatják, de a város sem feledkezett el erről a monumentális, egyedi alkotásról.
2010-ben a Nagykanizsai Civil Kerekasztal és a Kanizsa Televízió akciót indított „Nagykanizsa 7 csodája” elnevezéssel. Itt a városunkban található természeti és épített csodákra lehetett szavazni. Utóbbi kategóriában a hét helyi csoda közé került a Történelmi tabló is, amely - Bálits Kálmán távozása után is - méltó elismerése a művésznek. Annak az embernek a dicsérete ez, akinek egész életét a tisztesség, becsület, megbízhatóság, önzetlenség jellemezte."
Források:
Nagykanizsa Honismereti Füzetek - Horváth Ilona: Ecsettel, bronzzal, lélekkel - Bálits Kálmán élete és munkássága (12-13. oldal): https://www.nagykar.hu/keptar/8126/65430/open.html
Jakabfi Zoltán műlapja
Azonosító
10482
Látogatás
Frissítve
2023.09.15. 12:33
Publikálva
2010.05.06. 06:19
Szerkesztések
Tagi gyűjteményben
DKG Gépgyártó Zrt. területén lévő alkotások"Történelmi tabló" c. alkotás fotói
Alkotó
Település
Nagykanizsa
Feltöltő
Azonosító
52207
Feltöltve
2010.05.03. 00:41
Felhasználási jogok
Nincs engedély
Vízjel nélküli változatra van szükséged? A megadott felhasználhatóságtól eltérően használnád a fájlt?
Jakabfi Zoltán 10.05.03. 00:41
Archív fotók
"Történelmi tabló" c. alkotás fotói
Adományozó: FŐFOTÓ
Képszám - 206862
Képszám - 206862
Alkotó
Település
Nagykanizsa
Feltöltő
Azonosító
464586
Forrás
fortepan.hu
Évszám
1975
Feltöltve
2021.10.28. 12:36
Képinfó
Archív fotó
Felhasználási jogok
Vízjel nélküli változatra van szükséged? A megadott felhasználhatóságtól eltérően használnád a fájlt? Kérj egyedi engedélyt a feltöltőtől!
Ády 21.10.28. 12:36
1975, Archív felvétel
Adományozó: FŐFOTÓ
Képszám - 206862
Képszám - 206862
Összesen 2 fotó
Műlap története
A "Történelmi tabló" műlapon jóváhagyásra került egy szerkesztés
A "Történelmi tabló" műlapon jóváhagyásra került egy szerkesztés
1 új fotót töltöttem a "Történelmi tabló" műlaphoz
A "Történelmi tabló" műlapon jóváhagyásra került egy szerkesztés
A "Történelmi tabló" műlapon jóváhagyásra került egy szerkesztés
Jakabfi Zoltán publikálta "Történelmi tabló" c. műlapját
Ebben a listában időrendi csökkenő sorrendben nyomon követheted a műlap változásait, bővüléseit és minden lényeges eseményét. Ez a publikus lista minden látogatónk számára elérhető.