Kiselefánt
Állapot: Lebontott
Szentendre
Ady Endre út 6.
Ady Endre út 6.
A Duna korzó és az Ady Endre út találkozásánál a parkban állt az alkotás.
Ády
A Szentendrei Parkmúzeum (szoborpark) alapjai Kucs Béla ötlete volt, aki a kertje végében több szobrát felállította az arra sétálók nagy örömére. A városi tanács látván a nagy érdeklődést felkarolta az ügyet, és megtoldva a területet kulturált kiállító teret alakított ki. Az ünnepélyes avatás 1965. augusztus 20-án volt, de már előtte egy kicsivel birtokukba vehették a műkedvelők a területet. A teraszosan kiképzett parkban negyvennégy művész nyolcvanhat szobrát állították fel, amik már álló és készülő műveik első gipszmintái. 2019.10.05. 16:09
A tavasztól őszig nyitva tartó szoborpark óriási siker lett, ezért a nyitás után két évvel újabb területtel és alkotásokkal gyarapodott, így már százötven szobor volt az öt holdas parkban.
A kb. tíz évig működő parkmúzeumnak a hetvenes évek közepén már megkopott a fénye, így új funkciót kerestek neki. Szerencsére a művészetnél maradva Kerényi Imre szobrászművész szobraira esett a választás, és 1978-ban, születésének 70. évfordulójára állandó kiállítás nyílt a területen. Kb. ekkorra tehető a szoborpark megszűnése.
Kucs Béla, a szentendrei Parkmúzeum létrehozásában kifejtett munkájáért, 1966-ban megkapta a Szocialista Kultúráért emlékérmet.
A következő bemutatott szobor Miró Eszter szobrászművésznek az alkotása, ami egy kedves elefántkölyköt ábrázol. A szobor eredeti alumínium változata Budapesten a Bogdánfi utcai óvoda udvarán lett felállítva 1965-ben.
[1] "Negyvenkét művész nyolcvan szobra a készülő szentendrei parkmúzeumban
Másolatok a pavilonban — Szabadtéri színpad — Ünnepélyes nyitás: augusztus 20-án
Kucs Béla szobrász figyelemre méltó kezdeményezéséről a múlt év őszén már hírt adott a Pest megyei Hírlap. Szentendrei műterem- lakásának parkszerű kertjében a művész szabadtéri szoborkiállítást állított össze alkotásaiból. Tizennyolc szép szoborművé került a lejtős kert lombjai közé és keltette fel azoknak a kirándulóknak az érdeklődését, akik a meghitt hangulatú szentendrei utcákon barangolva el- vetődtek az Ady Endre útra, a szentendrei művésztelep tájékára. Kucs Béla már hosszú évek óta foglalkozott egy ilyen szabadtéri szoborkiállítás gondolatával és a terve, kezdettől fogva egy olyan parkmúzeum létesítése volt, amelyben a legkiválóbb magyar szobrászé k alkotásai kapnának helyet.
A városi tanács nagy megértéssel fogadta és karolta föl a szép tervet, és látva a tavalyi első kísérlet nagy sikerét, megvalósításához a szükséges anyagi feltételeket is vállalta. Az Ady Endre úti kertet a szomszédos kerttel bővítette ki, így olyan nagy területet biztosított a parkmúzeum számára, amely már alkalmas volt más művészek alkotásainak megfelelő elhelyezésére is.
Kora tavasszal kezdődtek meg az előkészítő tárgyalások, amelyekre Sziráki Ferenc, a városi tanács elnöke meghívta a legnevesebb magyar szobrászművészeket is. A szobrászok nagy örömmel fogadták az elgondolást és bejelentették; a parkmúzeum számára készségesen átengedik alkotásaikat. Elhatározták; alkotásaik olyan eredeti gipszpéldányát helyezik itt el. amelyek márványba faragott vagy bronzba öntött példányai már állnak valahol az országban.
A teraszosan kiképzett kertben már fel is állították a szobrokat, közben egész munkássereg dolgozik az újszerű szobormúzeum színhelyének kialakításán. Készülnek a kőszegélyes utak, a lépcsők, a teraszok, hogy a műalkotások környezete minél méltóbb és hangulatosabb legyen. A kerítés mellett magas talapzatokon portrékat helyeztek el, a magyar irodalmi, művészeti és tudományos élet kiválóságainak mellszobrait. Köztük van Petőfi, Ady, Vörösmarty, Madách, Apáczai Csere, a két Bolyai, Benedek Elek, Kossuth Lajos, József Attila szobra is.
A parkmúzeum területén kis színpadot építenek, mintegy háromszáz személyes nézőtérrel, ahol hangversenyeket és műsoros irodalmi délutánokat rendezhetnek.
Épül egy stílszerű pavilon is, amelyben a múzeumban elhelyezett szobrok kicsinyített terrakottamásolatait vásárolhatják meg a látogatók. Mivel télen-nyáron szabad ég alatt lesznek a szobrok, felmerült a jogos aggodalom, Hogy az eső, a hó, a fagy súlyos károkat okozhat bennük.
— Az Iparművészeti Vállalat vállalkozott arra, hogy a legutóbb fölfedezett eljárással tartósítja a gipszszobrokat — mondja Kucs Béla —, mégpedig tizenöt-húszéves garanciával.
A parkmúzeum csak augusztus huszadikán nyílik meg, az alkotmány ünnepén, de már most is sok a látogatója, megnézi csaknem minden külföldi, aki megfordul Szentendrén. Valamennyien a legnagyobb elragadtatással nyilatkoznak róla. Magyar László"
[2] "— A szentendrei Parkmúzeum újjáalakított, bővített területének s új pavilonjának avatására június 3-án délután kerül sor a Park- múzeum szabadtéri színpadán. A megnyitó beszédet Kirilla Ferenc, a városi tanács vb-elnöke mondja, majd avatási műsorra kerül sor.
Források:
[1] Pest Megyei Hírlap, 1965. július 22. (9. évfolyam, 171. szám)
[2] Pest Megyei Hírlap, 1967. május 27. (11. évfolyam, 123. szám)
Monumentális művészet Pest megyében 1966. https://www.kozterkep.hu/adattar/konyv/645
[2] Pest Megyei Hírlap, 1967. május 27. (11. évfolyam, 123. szám)
Monumentális művészet Pest megyében 1966. https://www.kozterkep.hu/adattar/konyv/645
További linkek
Miró Eszter szobrászművész életrajza: https://www.kozterkep.hu/adattar/lexikon_szocikk/3156Képek, az MTVA archívumában: https://archivum.mtva.hu/photobank/item/MTI-FOTO-cmxuMDRySFQrSFhObHU5TElyM0UvQWZ2YXVVeWFmV0xvb0I5cVN2Z0trND0
Ády műlapja
Azonosító
39092
Látogatás
Frissítve
2022.01.14. 13:56
Publikálva
2019.10.05. 16:09
Tagi gyűjteményben
A Szentendrei Parkmúzeum (szoborpark) alkotásai"Kiselefánt" c. alkotás fotói
Orig: Tóth Károly dr
Kép - 24945
Kép - 24945
Alkotó
Település
Szentendre
Feltöltő
Azonosító
376713
Forrás
fortepan.hu
Feltöltve
2019.10.02. 15:30
Képinfó
Archív fotó
Felhasználási jogok
Vízjel nélküli változatra van szükséged? A megadott felhasználhatóságtól eltérően használnád a fájlt? Kérj egyedi engedélyt a feltöltőtől!
Ády 19.10.02. 15:30
Archív felvétel
Orig: Tóth Károly dr
Kép - 24945
Kép - 24945
"Kiselefánt" c. alkotás fotói
Orig: Tóth Károly dr
Kép - 24945
Kép - 24945
Alkotó
Település
Szentendre
Feltöltő
Azonosító
376712
Forrás
fortepan.hu
Feltöltve
2019.10.02. 15:30
Képinfó
Archív fotó
Felhasználási jogok
Vízjel nélküli változatra van szükséged? A megadott felhasználhatóságtól eltérően használnád a fájlt? Kérj egyedi engedélyt a feltöltőtől!
Ády 19.10.02. 15:30
Archív felvétel
Orig: Tóth Károly dr
Kép - 24945
Kép - 24945
Összesen 2 fotó
Műlap története
Ády publikálta "Kiselefánt" c. műlapját
Ebben a listában időrendi csökkenő sorrendben nyomon követheted a műlap változásait, bővüléseit és minden lényeges eseményét. Ez a publikus lista minden látogatónk számára elérhető.