„Aki megváltoztatta a balta rendeltetését” /Amerigo Tot/.
Ő Polyák Ferenc, a népművészet mestere, fafaragó. Magát Polyák Ferinek nevezte, tartotta, s minden barátja, ismerőse is így hívta. Ő a matkói fafaragó, máskor a baltás fafaragó.
MARTON LÁSZLÓ Kossuth-díjas szobrászművész
(Tapolca, Zala vármegye, 1925. november 5. – Budapest, 2008. október 5.)
Marton László Munkácsy Mihály-díjas, Magyarország Érdemes- és Kíváló Művésze, a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett, Kossuth-díjas alkotó.
„Ha író volnék, megírnám az életemet”, nyilatkozta 2016-ban Tősér János. Alkotásai közül sokat megismerve, érdekelni kezdett életpályája. Életrajzi könyve hiányában, a róla szóló hírekből, újságcikkekből, könyvrészletekből próbáltam meg életének állomásait, sikereit, nehézségeit nyomon követni.
Borhi László szerteágazó képzőművészeti tevékenységét ismertem meg, a szolnoki vasútállomás környezetében levő művészeti alkotások keresése közben, ahol egy faragott kopjafája taláható.
Szép Béla iparművész alkotói pályáját, életrajzát lexikonokból nem ismerhetjük meg, ezért megpróbáltam az elérhető forrásokból azt összeállítani, hogy emléket állíthassak egy elfelejtett fafaragó iparművész életének.
Juhász András (1901 Verseg - 1976 Hatvan) hatvani szobrász kissé elfelejtődött életpályája rövid leírását és munkái felsorolását olvashatjuk a következőkben.
Kovács Attila 1960-ban született. A Képzőművészeti egyetemen 1984-ben végzett szobrászrestaurátori szakon.
Tagja a Magyar restaurátor Kamarának 1992-től. Szerepel a Kormányhivatal műemléki restaurátori névjegyzékében 2014-től.
Kovács Attila fafaragót (1960 Zalaistvánd) szeretném itt bemutatni.
A köztérképen szereplő munkáinak forrásaiban, bagodi fafaragóként megismert Kovács Attila 1960-ban született Zalaistvándon.
„Elsősorban a portrék mestere, de nagy élvezettel örökíti meg a bányászélet mindennapjait is”, olvastam róla. Ez meglepő felfedezés volt számomra, s érdekes kiteljesedése a fafaragó életpályája jellemzőinek, akit az először a köztéri emlékművein, szobrain keresztül ismertem meg.
Kovács Karolina keramikus művészi pályáját a Szünet-tárlat alkotás-sorozatának felfedezése során ismertem meg. A keramikus segítségével találtam meg a budapesti Római kert lakópark kertjében levő kerámia római oszlopot.
A Pákász-emlékmű bemutatása óta keresem a lehetőségét Kalmár Sándor fafaragó bemutatásának, sokáig sikertelenül. Kereséseim nemrégen meglepő fordulatokat vettek, és a megtalált információk alapján, úgy gondolom, nincs okom tovább kételkedni abban, hogy a megtalált „reneszánsz” emberben, a Pákász-emlékmű fafaragóját találtam meg.
2016. szeptember 2-án avatták fel Rieger Tibor alkotását, Hess András emléktábláját. Az avatáson derült ki, hogy a tábláról lemaradt egy "vonás". Még a műlapokon nevelkedett szemek sem vették észre, de Rieger Tibor kiszúrta.
Musti Viktor szobrász 1917. Szalárdon született -1943. Peszki harcmezőn halt meg. Tehetséges fiatal szobrász, aki nagy szegénységeben született, mely egész életén át kísérte.
Marsovszkyné Szirmai Ilona, Ili, Lili Zágráb,(Budapest?) 1896 - 1945, Budapest
Férje, Marsovszky Miklós
Grafikus, festő. A művészi tanulmányait a budapesti Képzőművészeti Főiskolán kezdte meg. Mesterei: Glatz Oszkár, Réti István. A nagybányai festőiskolában folytatta tanulmányait Ferenczy...
„Schaár Erzsébet tereket alkot.” – így írt róla Pierre Emmanuel, a Francia Akadémia tagja. Hosszú idő telt el azonban, míg ideáig eljutott.
Schaár Erzsébet Budafokon született 1908.július 27-én. Az Iparrajziskolában tanult, majd a Képzőművészeti Főiskolára járt 1924-1926 között. Mestere...
Szakál Antal nevét Székesfehérváron és környékén sokan ismerik, bár élete egy részét nem itt élte le.
A Vajdaságban, Cservenkán született 1933-ban a kilenc testvér közül hetedikként. Később, 11 éves korában kellett elhagyniuk otthonukat. 1944-ben evakuálták őket, egy szekéren vitték magukkal...
Berky Nándor 105 évvel ezelőtt, 1911. szeptember 20-án született a vajdasági Versec városában. Iskolai tanulmányait Nyíregyházán 1922-ben, a Községi Polgári Fiúiskolában kezdte meg, ahol a rajzórákat Z. Szalay Pál festőművész tartotta. Az 1926/27-es tanévben önképzőköri pályadíja...
Szőke Gábor Miklós modern totemállatai egyszerűen kitűnnek a megszokott köztéri szobrok közül. A háromdimenziós firkára hasonlító állatszobrokat a környezettudatosság jegyében mindenféle hulladéklécből eszkábálja össze. Óriási állatszobrai mára már az egész országot ellepték.
A lécszerelem...
Paul Jouve apja biztatására gyerekkorában és fiatalkorában jelentős időt töltött rajzolással Párizsban, a „Jardin des Plantes”-ban, amely a fővárosi botanikus kert, és a Nemzeti Természettudományi Múzeumban.
13 éves korára a Dekoratív Művészetek Iskolájába járt, és hamarosan már a...
A XVI. kerületet bemutató helytörténeti gyűjtemény munkatársai időről időre különböző témában szerveznek a kerületben érdekes túrákat.
A sok program közül az idényt Ómátyásföld legszebb, eredetileg üdülőnek épült villanegyedének megtekintésével kezdték. A sétán több mint ötvenen lehettünk. Az...
Budapesten született (1986-ban), Az Iparművészeti Egyetem ötvös – fémműves szakát 1994.-ben végezte el. Szívesen foglalatoskodik a belső építészettel, népi motívumú kandallók és kemencék építésével is, de fő tevékenysége a szobrászat.
Egyik jelentős esemény volt az életében; részt vett a...
Suba László, Szobrász
sz. Makfalva. 1941. nov.13.
Lakcíme: Torda, 410148. Calea Victoriei utca 118. sz. Ap. 4.
Telefon: 0264-323746, Email: subalaszlo@yahoo.com
1959. Művészeti Líceum, Marosvásárhely
1965: a kolozsvári „Ion Andreescu” Képzőművészeti Intézet
Tanárok: Izsák Márton, Vetró...
Az írott források alapján Franz Bettini (egyes források szerint Wettini vagy Wittini) Karintia legjelentősebb szobrászművésze volt a 18. század első felében, azonban munkássága az évszázadok során feledésbe merült, műveinek többsége nem ismert. Kevés kivétel ezek közül a Villach városának...
Schima Bandi iparművész, Aranykoszorús Mester életének története
Bocsánatkérés a feledékeny utókor helyett
Az emberiség történetében minden korszaknak kísérője, a kor szellemének tükröződése a sajátos, arra jellemző művészeti irányzat.
Igaz ez a képzőművészekre, a zenére ugyanúgy, amint az...
Varga Ferenc szobrásznak Magyarországon néhány szobra áll csak köztéren, de már ezeken az alkotásokon is megmutatkozott az a páratlan tehetség, mely aztán külföldön bontakozott ki igazán.
Varga Ferenc Székesfehérváron született, 1906. május 29-én, kilenc testvér közül másodikként. Szülei...
Laborcz Ferenc 1908. április 14-én született Budapesten, sokgyermekes, szegény sorú újpesti családban. Édesapja vízimolnár, utóbb postatiszt volt. Laborcz Ferenc faszobrásznak tanult, a kispesti Fazekas Bútorgyárban inaskodott, de 1934-től már az Iparművészeti Iskolán tanult, Simay Imre...
Krasznai Lajos alkotásai egész életemben elkísértek. Siófokon abban a templomban kereszteltek, ahol az ő alkotásai állnak. Marcaliban az mellett a templom mellett indultam reggel iskolába, ahol szintén az általa készített főoltárt találjuk. Az iskolám homlokzatán levő címert ő faragta. A...
Révi Norbert szobrászművész; 1976. június 25-én született Szolnokon.
Előkészítő tanulmányokat Pogány József festőművész irányítása alatt folytatott.
Középiskoláját Budapesten a Képző- és Iparművészeti gimnáziumban végezte, mestere Meszlényi János volt.
Jelenleg is a Szolnoki Művésztelep...